Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ24C-E3/61
SMAJ24C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ24C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 43VC SMA
Datasheet Download
SMAJ24C-E3/61.pdf
Availability of SMAJ24C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ24C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ24C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ24C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ24C-E3/61
Related LinksSMAJ24, SMAJ24C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ24C-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ24C-E3/61
TRANS PNP DARL 60V 5A TO220AB datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 213K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK datasheet.pdf
RES SMD 26.11K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DEMO BOARD SAR ADC 18BIT .25MSPS datasheet.pdf
2MM H.M TYPE M RECEPTACLE PWR datasheet.pdf