Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ26C-E3/61
SMAJ26C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ26C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMA
Datasheet Download
SMAJ26C-E3/61.pdf
Availability of SMAJ26C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ26C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ26C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ26C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp46.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.6A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ26C-E3/61
Related LinksSMAJ26, SMAJ26C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ26C-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ26C-E3/61
VARISTOR 73V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC FPGA 773 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 931K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
KIT DESIGN ETHERNET POE datasheet.pdf
IC CTRLR PWM MULTI CPU LG-UIQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf