Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ28C-E3/5A
SMAJ28C-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ28C-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 50VC SMA
Datasheet Download
SMAJ28C-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ28C-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ28C-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ28C-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ28C-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp50V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ28C-E3/5A
Related LinksSMAJ28, SMAJ28C-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ28C-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ28C-E3/5A
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR50H/AE50M/ASR50H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 11.5A TO-3PF datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20TSSOP datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
INSULATING WASHER RED datasheet.pdf
MODULE MEMS GYRO L3GD20 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 800W datasheet.pdf