Microsemi Commercial Components SMAJ300AE3/TR13
SMAJ300AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ300AE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 300VWM SMAJ
Datasheet Download
SMAJ300AE3/TR13.pdf
Availability of SMAJ300AE3/TR13
QUANTITY
SMAJ300AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ300AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMAJ300AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)300V
Voltage - Breakdown (Min)-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ300AE3/TR13
Related LinksSMAJ300, SMAJ300AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMAJ300AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMAJ300AE3/TR13
VOLTMETER 20VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC CTRLR PWM GREEN CM OVP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 16V C0H 0402 datasheet.pdf
RES SMD 255KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 251MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf