Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ30C-E3/5A
SMAJ30C-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ30C-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMA
Datasheet Download
SMAJ30C-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ30C-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ30C-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ30C-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ30C-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.5A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ30C-E3/5A
Related LinksSMAJ30, SMAJ30C-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ30C-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ30C-E3/5A
IDC CABLE - MDH14K/MC14G/MDL14K datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG NATURAL datasheet.pdf
RES 344 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN SATA PLUG 22POS SLD R/A datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf