Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ30C-E3/61
SMAJ30C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ30C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMA
Datasheet Download
SMAJ30C-E3/61.pdf
Availability of SMAJ30C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ30C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ30C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ30C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.5A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)