Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ30CA-E3/61
SMAJ30CA-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ30CA-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ30CA-E3/61.pdf
Availability of SMAJ30CA-E3/61
QUANTITY
SMAJ30CA-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ30CA-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ30CA-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.3A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ30CA-E3/61
Related LinksSMAJ30C, SMAJ30CA-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ30CA-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ30CA-E3/61
IC FET BUS SWITCH SGL SOT-23-5 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
SWITCH DIP 2POS HALF PITCH 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 149MA 3.1 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf