Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ33-E3/63
SMAJ33-E3/63 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ33-E3/63
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMA
Datasheet Download
SMAJ33-E3/63.pdf
Availability of SMAJ33-E3/63
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ33-E3/63 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ33-E3/63
Internal Part NumberEIS-SMAJ33-E3/63
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.8A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ33-E3/63
Related LinksSMAJ33, SMAJ33-E3/63 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ33-E3/63 Details Description
Related parts for SMAJ33-E3/63
IC DAC 16BIT SGL R-R VOUT 10DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC20H/AE20G/HPL20H datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 6.4MM 12-24VDC datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf