Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ33CA-E3/61
SMAJ33CA-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ33CA-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Datasheet Download
SMAJ33CA-E3/61.pdf
Availability of SMAJ33CA-E3/61
QUANTITY
SMAJ33CA-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ33CA-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ33CA-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.5A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ33CA-E3/61
Related LinksSMAJ33C, SMAJ33CA-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ33CA-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ33CA-E3/61
TRANS 2NPN 20V 0.015A SMINI6 datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
RES WW 3W 0.27 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 33 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
H-TOOL 56086 datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 2SKT CRIMP datasheet.pdf
RES 22 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
RES 110K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf