Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ43A-M3/61
SMAJ43A-M3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ43A-M3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ43A-M3/61.pdf
Availability of SMAJ43A-M3/61
QUANTITY
SMAJ43A-M3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ43A-M3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ43A-M3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ43A-M3/61
Related LinksSMAJ43, SMAJ43A-M3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ43A-M3/61 Details Description
Related parts for SMAJ43A-M3/61
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V datasheet.pdf
IC LATCH 8BIT ADDRESS 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 20W D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
NEST BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf