Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ51A-E3/5A
SMAJ51A-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ51A-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ51A-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ51A-E3/5A
QUANTITY
SMAJ51A-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ51A-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ51A-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.9A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ51A-E3/5A
Related LinksSMAJ51, SMAJ51A-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ51A-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ51A-E3/5A
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SOLID STATE W/ROLLER 24V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3POS STR 1B/1B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 110A 1200V PWSE2 datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf