Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ54CAHE3/5A
SMAJ54CAHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ54CAHE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMA
Datasheet Download
SMAJ54CAHE3/5A.pdf
Availability of SMAJ54CAHE3/5A
QUANTITY
SMAJ54CAHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ54CAHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ54CAHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ54CAHE3/5A
Related LinksSMAJ54C, SMAJ54CAHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ54CAHE3/5A Details Description
Related parts for SMAJ54CAHE3/5A
RES SMD 93.1 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 330 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG GREEN 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
IC GATE DVR LO-SIDE DL 5A 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 62.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 180 NF 10% 1250VDC RAD datasheet.pdf