Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ550-E3/5A
SMAJ550-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ550-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 495VWM 760VC SMA
Datasheet Download
SMAJ550-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ550-E3/5A
QUANTITY
SMAJ550-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ550-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ550-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)495V
Voltage - Breakdown (Min)550V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp760V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)400mA
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency90pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ550-E3/5A
Related LinksSMAJ55, SMAJ550-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ550-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ550-E3/5A
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
TERMINAL LUG SOLDER RING #4 datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf