Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ58A-E3/5A
SMAJ58A-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ58A-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMA
Datasheet Download
SMAJ58A-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ58A-E3/5A
QUANTITY
SMAJ58A-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ58A-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ58A-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.3A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ58A-E3/5A
Related LinksSMAJ58, SMAJ58A-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ58A-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ58A-E3/5A
POWER STRIP SURGE PROTECT 15' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 680PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
FO CABLE ASSY-50M-2XHAN3A-2XLC D datasheet.pdf
KJA SERIES III datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf