Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ6.0-E3/61
SMAJ6.0-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ6.0-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ6.0-E3/61.pdf
Availability of SMAJ6.0-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ6.0-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ6.0-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ6.0-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6V
Voltage - Breakdown (Min)6.67V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.1A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ6.0-E3/61
Related LinksSMAJ6., SMAJ6.0-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ6.0-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ6.0-E3/61
RES SMD 2.67K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 24"W datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
BLOCK SPADE KRIMPTITE datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 61V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 91PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf