Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ6.5AHE3/61
SMAJ6.5AHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ6.5AHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMA
Datasheet Download
SMAJ6.5AHE3/61.pdf
Availability of SMAJ6.5AHE3/61
QUANTITY
SMAJ6.5AHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ6.5AHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ6.5AHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.7A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ6.5AHE3/61
Related LinksSMAJ6.5, SMAJ6.5AHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ6.5AHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ6.5AHE3/61
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
CLOSURE 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 85POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT M23 datasheet.pdf