Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ6.5C-E3/61
SMAJ6.5C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ6.5C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMA
Datasheet Download
SMAJ6.5C-E3/61.pdf
Availability of SMAJ6.5C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ6.5C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ6.5C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ6.5C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)32.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ6.5C-E3/61
Related LinksSMAJ6.5, SMAJ6.5C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ6.5C-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ6.5C-E3/61
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 55W datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO MULTIPLEXER 4X1 16DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8WSON datasheet.pdf
PROGRAMMER UNIV W/USB INTERFACE datasheet.pdf
TRANSFORMER PLANAR 300UH SMD datasheet.pdf