Microsemi Commercial Components SMAJ6.5CAE3/TR13
SMAJ6.5CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ6.5CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMAJ
Datasheet Download
SMAJ6.5CAE3/TR13.pdf
Availability of SMAJ6.5CAE3/TR13
QUANTITY
SMAJ6.5CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ6.5CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMAJ6.5CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)44.7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ6.5CAE3/TR13
Related LinksSMAJ6.5C, SMAJ6.5CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMAJ6.5CAE3/TR13 Details Description
Related parts for SMAJ6.5CAE3/TR13
HEATSINK CPU W/ADHESIVE 1.71"SQ datasheet.pdf
PLIERS ELEC LONG NOSE 4.5" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 50A TO264-3 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SLZF 5.08/17/180FI SN OR BX datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 700MA AXIAL datasheet.pdf
40 KHZ SMD TOP VIEW datasheet.pdf