Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ60AHE3/5A
SMAJ60AHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ60AHE3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA
Datasheet Download
SMAJ60AHE3/5A.pdf
Availability of SMAJ60AHE3/5A
QUANTITY
SMAJ60AHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ60AHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ60AHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.1A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)