Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ60C-E3/5A
SMAJ60C-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ60C-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 107VC SMA
Datasheet Download
SMAJ60C-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ60C-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ60C-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ60C-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ60C-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp107V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.7A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ60C-E3/5A
Related LinksSMAJ60, SMAJ60C-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ60C-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ60C-E3/5A
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 60POS .050" datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LV OCTAL FET BUS SW 20-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf