Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ7.5-E3/61
SMAJ7.5-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ7.5-E3/61
Datasheet Download
SMAJ7.5-E3/61.pdf
Availability of SMAJ7.5-E3/61
QUANTITY
SMAJ7.5-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ7.5-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ7.5-E3/61
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ7.5-E3/61
Related LinksSMAJ7., SMAJ7.5-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ7.5-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ7.5-E3/61
MOD PWR 6A MED FILTER 1PL QC PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 52A TO-247 datasheet.pdf
PHOTORELAY 80V 5MA 6SOP datasheet.pdf
RES 169 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONV DC-DC PCB +/-5V 3A 30W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 372MA 1.44 OHM datasheet.pdf