Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ7.5A-E3/5A
SMAJ7.5A-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ7.5A-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA
Datasheet Download
SMAJ7.5A-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ7.5A-E3/5A
QUANTITY
SMAJ7.5A-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ7.5A-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ7.5A-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ7.5A-E3/5A
Related LinksSMAJ7.5, SMAJ7.5A-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ7.5A-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ7.5A-E3/5A
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202 datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 8A 50V TO-220AB datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC DATA GENERATOR/MULTI 24SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM MELF datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR BQ24157-697 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf