Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ7.5A-E3/61
SMAJ7.5A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ7.5A-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA
Datasheet Download
SMAJ7.5A-E3/61.pdf
Availability of SMAJ7.5A-E3/61
QUANTITY
SMAJ7.5A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ7.5A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ7.5A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ7.5A-E3/61
Related LinksSMAJ7.5, SMAJ7.5A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ7.5A-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ7.5A-E3/61
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS .100 POLAR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 244 I/O 388BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
1.27MM DBAY VRCPT SMT BTB datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 100A 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.12A 283 MOHM datasheet.pdf