Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ7.5A-E3/61
SMAJ7.5A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ7.5A-E3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA
Datasheet Download
SMAJ7.5A-E3/61.pdf
Availability of SMAJ7.5A-E3/61
QUANTITY
SMAJ7.5A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ7.5A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ7.5A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ7.5A-E3/61
Related LinksSMAJ7.5, SMAJ7.5A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ7.5A-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ7.5A-E3/61
CONN HEADER .100 SINGL R/A 23POS datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5DVR/3REC 24SSOP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 4KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 1A datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf