Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ7.5A-M3/61
SMAJ7.5A-M3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ7.5A-M3/61
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ7.5A-M3/61.pdf
Availability of SMAJ7.5A-M3/61
QUANTITY
SMAJ7.5A-M3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ7.5A-M3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ7.5A-M3/61
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ7.5A-M3/61
Related LinksSMAJ7.5, SMAJ7.5A-M3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ7.5A-M3/61 Details Description
Related parts for SMAJ7.5A-M3/61
HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 8MM datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 36V 8VSSOP datasheet.pdf