Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ7.5C-E3/61
SMAJ7.5C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ7.5C-E3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMA
Datasheet Download
SMAJ7.5C-E3/61.pdf
Availability of SMAJ7.5C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ7.5C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ7.5C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ7.5C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ7.5C-E3/61
Related LinksSMAJ7.5, SMAJ7.5C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ7.5C-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ7.5C-E3/61
IC LED Driver Power Switch PWM Dimming 25mA 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 14-SOIC datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSBL LATCH 16SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 4KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS CABLE PIN datasheet.pdf