Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ7.5CHE3/61
SMAJ7.5CHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ7.5CHE3/61
Datasheet Download
SMAJ7.5CHE3/61.pdf
Availability of SMAJ7.5CHE3/61
QUANTITY
SMAJ7.5CHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ7.5CHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ7.5CHE3/61
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ7.5CHE3/61
Related LinksSMAJ7.5, SMAJ7.5CHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ7.5CHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ7.5CHE3/61
IC REG LDO 3.3V 0.2A SOT223 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 10LLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR BGA2022 datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
EMITTER IR 860NM 70MA SMD datasheet.pdf
508 TB PLU SOC W/F R/A datasheet.pdf
POSITIONER TERM. .125 41531 datasheet.pdf
68UF 50V 10X10X10MM 125C 1500H datasheet.pdf