Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ70CAHE3/61
SMAJ70CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ70CAHE3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMA
Datasheet Download
SMAJ70CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ70CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ70CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ70CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ70CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ70CAHE3/61
Related LinksSMAJ70C, SMAJ70CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ70CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ70CAHE3/61
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 4PWR 24SGL 1.57MM datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 20ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 17POS GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS 83.333MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf