Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ75CA-E3/5A
SMAJ75CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ75CA-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMA
Datasheet Download
SMAJ75CA-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ75CA-E3/5A
QUANTITY
SMAJ75CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ75CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ75CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ75CA-E3/5A
Related LinksSMAJ75C, SMAJ75CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ75CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ75CA-E3/5A
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W datasheet.pdf
POWER STRIP 5 OUTLET/1 INLET datasheet.pdf
FIXED IND 38UH 3A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 21A TO-247 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=800FT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 120MA 9.68 OHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2K OHM 5% 12W datasheet.pdf