Littelfuse SMAJ78CA
SMAJ78CA picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ78CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMA
Datasheet Download
SMAJ78CA.pdf
Availability of SMAJ78CA
QUANTITY
SMAJ78CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ78CA
Internal Part NumberEIS-SMAJ78CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMAJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ78CA
Related LinksSMAJ, SMAJ78CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMAJ78CA Details Description
Related parts for SMAJ78CA
RES 271 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA DO213 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL CBI R,Y datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf