Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ8.5CA-E3/5A
SMAJ8.5CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ8.5CA-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ8.5CA-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ8.5CA-E3/5A
QUANTITY
SMAJ8.5CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ8.5CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ8.5CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.8A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ8.5CA-E3/5A
Related LinksSMAJ8.5, SMAJ8.5CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ8.5CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ8.5CA-E3/5A
JUMPER-H1500TR/A3049W/X 4" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DINBC 1/4 STR REC LF CNR datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
TOOLING WASHER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CORD SOCKET datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 6POS RA T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf