Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ8.5CA-M3/5A
SMAJ8.5CA-M3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ8.5CA-M3/5A
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ8.5CA-M3/5A.pdf
Availability of SMAJ8.5CA-M3/5A
QUANTITY
SMAJ8.5CA-M3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ8.5CA-M3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ8.5CA-M3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.8A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ8.5CA-M3/5A
Related LinksSMAJ8.5, SMAJ8.5CA-M3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ8.5CA-M3/5A Details Description
Related parts for SMAJ8.5CA-M3/5A
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
LAMP INCAND T1.25 WIRE TERM 1.3V datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 41POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf