Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ8.5CA-M3/61
SMAJ8.5CA-M3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ8.5CA-M3/61
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ8.5CA-M3/61.pdf
Availability of SMAJ8.5CA-M3/61
QUANTITY
SMAJ8.5CA-M3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ8.5CA-M3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ8.5CA-M3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.8A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ8.5CA-M3/61
Related LinksSMAJ8.5, SMAJ8.5CA-M3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ8.5CA-M3/61 Details Description
Related parts for SMAJ8.5CA-M3/61
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.6MM PITCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf