Microsemi Commercial Components SMAJ8.5E3/TR13
SMAJ8.5E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ8.5E3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMAJ
Datasheet Download
SMAJ8.5E3/TR13.pdf
Availability of SMAJ8.5E3/TR13
QUANTITY
SMAJ8.5E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ8.5E3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMAJ8.5E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ8.5E3/TR13
Related LinksSMAJ8.5, SMAJ8.5E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMAJ8.5E3/TR13 Details Description
Related parts for SMAJ8.5E3/TR13
CONN DIP 60POS .1" X .1" TIN datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120VAC 11 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
26500 41C 41#20 S BY RECP WC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 10000PF 50V RADIAL datasheet.pdf