Diodes Incorporated SMAJ85A-13-F
SMAJ85A-13-F picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ85A-13-F
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA
Datasheet Download
SMAJ85A-13-F.pdf
Availability of SMAJ85A-13-F
QUANTITY
SMAJ85A-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ85A-13-F
Internal Part NumberEIS-SMAJ85A-13-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.9A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ85A-13-F
Related LinksSMAJ85, SMAJ85A-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMAJ85A-13-F Details Description
Related parts for SMAJ85A-13-F
IC TEMP SWTCH OPEN DRAIN SOT23A5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 44A TO-263 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 200CONT .6MM (2PCS) datasheet.pdf
JOYSTICK HALL EFF, 3 BUTTON HNDL datasheet.pdf
OSC XO 4.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
04 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 14A TO-220 datasheet.pdf