Microsemi Commercial Components SMAJ85E3/TR13
SMAJ85E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ85E3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 151VC SMAJ
Datasheet Download
SMAJ85E3/TR13.pdf
Availability of SMAJ85E3/TR13
QUANTITY
SMAJ85E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ85E3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMAJ85E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp151V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.3A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ85E3/TR13
Related LinksSMAJ85, SMAJ85E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMAJ85E3/TR13 Details Description
Related parts for SMAJ85E3/TR13
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
IC COUNTER BIN 8BIT W/REG 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1.0A 100V DFS datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HDR 3POS PCB datasheet.pdf