Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ90A-E3/61
SMAJ90A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ90A-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA
Datasheet Download
SMAJ90A-E3/61.pdf
Availability of SMAJ90A-E3/61
QUANTITY
SMAJ90A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ90A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ90A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.1A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ90A-E3/61
Related LinksSMAJ90, SMAJ90A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ90A-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ90A-E3/61
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC REG LDO -5V/ADJ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .100 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
SWITCH 2NC 2NO DPDT SNAP 120V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
CABLE STR FMAL-STR MALE 6POS 6' datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE R/A SKT datasheet.pdf
CONN FEMALE 9POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT WEDGE 4POS ORANGE datasheet.pdf