| Internal Part Number | EIS-SMART1200LCD | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Declaration of Conformity | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Line Protection, Distribution, Backups | |
| Family | UPS Systems | |
| Series | Smart Pro® | |
| Type | Line Interactive (Input Regulation) | |
| Applications | Desktop, Home Theater | |
| Form | Rackmount | |
| Power - Rated | 1.2kVA / 700W | |
| AC Outlets | 8 (UPS) | |
| Backup Time - Max Load | 4 minutes | |
| Media Lines Protected | RJ45 | |
| Voltage - Output | 120V | |
| Connector - AC Input | NEMA 5-15P | |
| Connector - AC Output | NEMA 5-15R | |
| Cord Length | 6' (1.83m) | |
| Size | 10.51" L x 17.24" W x 3.50" H (267.0mm x 438.0mm x 89.0mm) | |