Tripp Lite SMART2200VSXL
SMART2200VSXL picture photo
Mfg. Part Number
SMART2200VSXL
Manufacturer
Product Category
UPS Systems
Brief Description
UPS SMARTPRO 2.2KVA 1600W 10OUT
Datasheet Download
SMART2200VSXL.pdf
Availability of SMART2200VSXL
QUANTITY
SMART2200VSXL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMART2200VSXL
Internal Part NumberEIS-SMART2200VSXL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUPS Systems Basics
How to Select a Tripp Lite UPS System (Below 5 kVA)
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Standard Package1
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyUPS Systems
SeriesSmart Pro®
TypeLine Interactive (Input Regulation)
ApplicationsNetwork, Single Phase
FormTower
Power - Rated2.2kVA / 1600W
AC Outlets10 (UPS)
Backup Time - Max Load7 minutes
Media Lines Protected-
Voltage - Output120V
Connector - AC InputNEMA 5-20P
Connector - AC OutputNEMA 5-15R (7), NEMA 5-20R (2), NEMA L5-20R (1)
Cord Length8' (2.44m)
Size12.01" L x 9.25" W x 14.25" H (305.0mm x 235.0mm x 362.0mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMART2200VSXL
Related LinksSMART2, SMART2200VSXL Datasheet, Tripp Lite Distributor
SMART2200VSXL Details Description
Related parts for SMART2200VSXL
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JUMPER FOR WDU 35 10POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.15V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 300MA 750 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 6POS datasheet.pdf