Micro Commercial Components (MCC) SMAZ15-TP
SMAZ15-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMAZ15-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 15V 1W DO214AC
Datasheet Download
SMAZ15-TP.pdf
Availability of SMAZ15-TP
QUANTITY
SMAZ15-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAZ15-TP
Internal Part NumberEIS-SMAZ15-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Featured ProductPower Zeners in SMA & SMB Packages
Standard Package7,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 11.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMAJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAZ15-TP
Related LinksSMAZ, SMAZ15-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMAZ15-TP Details Description
Related parts for SMAZ15-TP
CBL RIBN 6COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT TIN SMD datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf