Diodes Incorporated SMAZ33-13
SMAZ33-13 picture photo
Mfg. Part Number
SMAZ33-13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 33V 1W SMA
Datasheet Download
SMAZ33-13.pdf
Availability of SMAZ33-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAZ33-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAZ33-13
Internal Part NumberEIS-SMAZ33-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)33V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 25.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAZ33-13
Related LinksSMAZ, SMAZ33-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMAZ33-13 Details Description
Related parts for SMAZ33-13
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 1POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V SMD datasheet.pdf