Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB10J11A-E3/52
SMB10J11A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB10J11A-E3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB
Datasheet Download
SMB10J11A-E3/52.pdf
Availability of SMB10J11A-E3/52
QUANTITY
SMB10J11A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB10J11A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMB10J11A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.9A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB10J11A-E3/52
Related LinksSMB10J1, SMB10J11A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB10J11A-E3/52 Details Description
Related parts for SMB10J11A-E3/52
DIP CABLE - CDR16G/AE16G/X datasheet.pdf
IC UNIV SHIFT REGISTER 20SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
REFLECTOR FOR CITIZEN L251 LEDS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 49.3KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 5A 18.4 MOHM SMD datasheet.pdf
POSITIONER ASSEMBLY 20 GA datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf