Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB10J11HE3/52
SMB10J11HE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB10J11HE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMB
Datasheet Download
SMB10J11HE3/52.pdf
Availability of SMB10J11HE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB10J11HE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB10J11HE3/52
Internal Part NumberEIS-SMB10J11HE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp20.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)49.8A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB10J11HE3/52
Related LinksSMB10J1, SMB10J11HE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB10J11HE3/52 Details Description
Related parts for SMB10J11HE3/52
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf