Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB10J26A-E3/5B
SMB10J26A-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB10J26A-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB
Datasheet Download
SMB10J26A-E3/5B.pdf
Availability of SMB10J26A-E3/5B
QUANTITY
SMB10J26A-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB10J26A-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB10J26A-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.8A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB10J26A-E3/5B
Related LinksSMB10J2, SMB10J26A-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB10J26A-E3/5B Details Description
Related parts for SMB10J26A-E3/5B
CAP TANT 15UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 15POS datasheet.pdf
RES 68 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf