Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB10J8.5HE3/52
SMB10J8.5HE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB10J8.5HE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMB
Datasheet Download
SMB10J8.5HE3/52.pdf
Availability of SMB10J8.5HE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB10J8.5HE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB10J8.5HE3/52
Internal Part NumberEIS-SMB10J8.5HE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62.9A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB10J8.5HE3/52
Related LinksSMB10J8, SMB10J8.5HE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB10J8.5HE3/52 Details Description
Related parts for SMB10J8.5HE3/52
CONN HEADER 10POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 120 OHM .37A datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 221 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 200MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 6GHZ SC-70-6 datasheet.pdf