Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J13CA-E3/5B
SMB8J13CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J13CA-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB
Datasheet Download
SMB8J13CA-E3/5B.pdf
Availability of SMB8J13CA-E3/5B
QUANTITY
SMB8J13CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J13CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB8J13CA-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)37.2A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J13CA-E3/5B
Related LinksSMB8J13, SMB8J13CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J13CA-E3/5B Details Description
Related parts for SMB8J13CA-E3/5B
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
EVAL BOARD VIRTEX II PRO XLVDS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 380VAC 8A DIN datasheet.pdf
GASKET FOR 1590Z SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf