Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J13CAHE3/52
SMB8J13CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J13CAHE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB
Datasheet Download
SMB8J13CAHE3/52.pdf
Availability of SMB8J13CAHE3/52
QUANTITY
SMB8J13CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J13CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J13CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)37.2A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J13CAHE3/52
Related LinksSMB8J13, SMB8J13CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J13CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMB8J13CAHE3/52
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
IC DELAY LN 256TAP 510NS 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NO 1MA 5V datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL SCREENED datasheet.pdf
EVAL BOARD WEBENCH BUILD IT datasheet.pdf
ER 4C 4#8 SKT RECP datasheet.pdf
Spartan and Spartan-XL Families FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 224 CLBs, 3500 Gates, 323MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf