Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J14CA-E3/52
SMB8J14CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J14CA-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB
Datasheet Download
SMB8J14CA-E3/52.pdf
Availability of SMB8J14CA-E3/52
QUANTITY
SMB8J14CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J14CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J14CA-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)34.5A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)