Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J17CAHE3/52
SMB8J17CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J17CAHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB
Datasheet Download
SMB8J17CAHE3/52.pdf
Availability of SMB8J17CAHE3/52
QUANTITY
SMB8J17CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J17CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J17CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)29A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J17CAHE3/52
Related LinksSMB8J17, SMB8J17CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J17CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMB8J17CAHE3/52
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 450MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
MINIFIT HEADER SR V/PEGS 5CKT datasheet.pdf
HEATSINK 48W DOWN MOD 140 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf