Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J17CAHE3/5B
SMB8J17CAHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J17CAHE3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB
Datasheet Download
SMB8J17CAHE3/5B.pdf
Availability of SMB8J17CAHE3/5B
QUANTITY
SMB8J17CAHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J17CAHE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB8J17CAHE3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)29A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J17CAHE3/5B
Related LinksSMB8J17, SMB8J17CAHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J17CAHE3/5B Details Description
Related parts for SMB8J17CAHE3/5B
IDC CABLE - MDJ50K/MC50D/MDJ50K datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6POS 1MM 10" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 30A ISOTOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
LED CLA1B COOL WHT 75CRI 4PLCC datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 22POS datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF 5/21 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 12W datasheet.pdf